Uszyte piórem BLOG - Krawiec Wiśniewski

Rozgryźć kamień

Twórczość literacka


Pan deweloper to ponaddźwiękowy Concorde! Pędzi. Przy okazji zarabia. Dużo. Bardzo dużo. Właśnie „za chwilę” będzie uroczyste oddanie do użytku już czwartego, na wskroś nowoczesnego w formie biurowca. Będzie feta! Podobno, na uroczystości pokarze się sam pan premier!

Prezes deweloper przytył. Nie może dopiąć ani spodni, ani marynarek - a przecież, tak niedawno te kupione w Autlecie były idealne! W Autlecie kupił od razu aż trzy garnitury! Zagranicznej firmy! Leżały jak ulał! Były takie piękne! W najmodniejszym kolorze atramentu, w dodatku stebnowane po wierzchu białymi nićmi. Aż z dwiema czerwonymi dziurkami na klapie! A jeden miał nawet łaty „jak ze skórki” na łokciach! - I… nie drogie. Za trzy zapłacone niedrogo - otrzymał jeszcze gratis krawat!

Co zrobić?! Co zrobić? - Feta tak blisko! a deweloper nie może wcisnąć się w żaden z wiszących w szafie garniturów! Na wypuszczenie w szwach niema mowy – to zszyta na szewki konfekcja.

Popłoch w sekretariacie. Pani Jola, prywatna sekretarka szefa – (słowiańskiej urody tleniona blondynka, mocny makijaż, biust widać, że jeszcze nie bardzo wymiętolony, krótka spódniczka - szef nie toleruje w sekretariacie spodni) – wydzwania po krawcach:

….Cena nie gra roli! Garnitur musi być na środę w przyszłym tygodniu!

Krawiec (stary poczciwiec, jeszcze żyje, bo nie potrzebny jest nawet w niebie - tam też wsio konfekcja!)

 - Na środę? Na środę? - Nie, nie dam rady, to niemożliwe…

Sekretarka - (niczym wąż na jabłoni w Raju)

 – Cena nie gra roli…

Krawiec (w duchu – sam do siebie)

Są jeszcze noce…

Wtorek. Prezes deweloper pindrzy się aż w czterech lustrach. Widzi, że i z profilu i en face, i z tyłu - wygląda jakoś tak… jest wyższy? Szczuplejszy? - nawet ma zarysowaną talię…?

Prezes deweloper:

I co… Jolu? Tam pod pachą… nie marszczy się? A tu, o tu – (pokazuje na spodnie w kroczu) - nie mam tego za dużo? Podoba się tobie Jolu?

Jola prywatna sekretarka szefa:

Karolu, świetnie! (Spostrzega, że tu u krawca przeszarżowała) Panie prezesie… naprawdę super! - Jeszcze teraz pędzimy po białą koszulę, buty, szybko do fryzjera podciąć włosy, i… skrócić, skrócić zarost – wystarczy taki „trzy dniowy” - broda niepotrzebna! - Do krawca: Płacimy!

Pan prezes wychyla się z przymierzalni jeszcze w samych slipkach, krzyczy:

Ile?! - I dlaczego tak drogo?! - Wyjątkowo udany dowcip prezesa! Z przymierzalni słychać chichot. Chichot milknie, kiedy krawiec wkładając garnitur do pokrowca podaje cenę; Garnituru z wełny Super 160 s, z domieszką kaszmiru, uszyty w ekspresowym czasie. Prezes wychodząc z przymierzalni już ubrany w swoje stare ciuchy: Panie, ja w sklepie za trzy garnitury zapłaciłem taniej! Odlicza nerwowo pieniądze, kładzie przed krawcem jedną trzecią mniej, niż zarządał stary mistrz.

Krawiec przeliczając:

Nie! Proszę o całą sumę! Mówiłem, że to drogi materiał. Pracowałem dla pana po nocach…

Prezes dokłada parę banknotów, zabiera pokrowiec z garniturem i wkurzony, wychodząc mówi do sekretarki na tyle głośno, żeby usłyszał i krawiec: Stary zwariował! Myśli, że ja nie wiem ile w sklepie kosztuje garnitur! Wsiadają z sekretarką do Maybacha. Przy wsiadaniu spódniczka Joli odsłania czerwone majteczki. Prezesowi trochę poprawia się humor.

Pozostawiony sam ze sobą stary krawiec mruczy pod nosem:

Przez tego bubka nie obejrzałem finału Konkursu Wieniawskiego! Myślę, że… jednak wygrał ten nieokiełznany Okomoto z Japonii. A może jednak ta przemiła nasza rodaczka Maria Włoszczowska…? A może, jednak niesamowicie ekspresyjna Gruzinka Tchumburidze…? Dobrze, że w domu czeka na mnie Bronka Nowicka ze swoją poezją; „Rozgryźć Kamień” - niby nic, a, dostała Nagrodę Literacką Nike 2016… Parę kartek poezji pisanych… prozą. I… Czy dotrze do mnie ta głębia, którą zachwycili się jurorzy? – Muszę, muszę jeszcze raz wgryźć się, rozgryźć ten „Kamień”.


Skontaktuj sie z nami

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie szycia na miarę garniturów, płaszczy i koszul!

Zobacz też najnowsze posty

Portki

Krawiectwo

2019-10-10

Rozgryźć kamień

Twórczość literacka

2019-03-23